Dzisiaj jest: środa 23 października 2019        Imieniny: Marleny, Edwarda, Seweryna

Artyści

Wiesław Bednarek

Zduńskowolanin z pochodzenia. Przez niemal ćwierć wieku był pierwszoplanowym barytonem w gronie solistów Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, a w latach 1979 - 1985 również Teatru Wielkiego w Łodzi. Podczas swej wieloletniej kariery wystąpił w około 1000 przedstawień na deskach macierzystego teatru, śpiewając największe role barytonowe światowego repertuaru operowego, jak chociażby tytułowe role w operach Verdiego: Nabucco, Makbet, Rigoletto, wielokrotnie uczestnicząc w premierowych spektaklach. Śpiewał w niemal wszystkich krajach Europy, w tym na deskach teatrów w Moskwie (Teatr Balszoj), Wiedniu (Staatsoper), Berlinie (Komische i Staatsoper), Paryżu (Palais des Congres, Champs Elysees) czy Dreźnie (Semperoper).

Danuta Dudzińska

Zduńskowolanka z pochodzenia. Sopranistka. Od 1996 roku solistka Teatru Wielkiego w Łodzi. Ukończyła Szkołę Podstawową nr 5 (obecnie Gimnazjum Nr 2), później w I Liceum im. K. Wielkiego, równocześnie kontynuowała naukę w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Zduńskiej Woli, oraz Ognisku Pracy Pozaszkolnej (obecnie Powiatowe Centrum Kultury Sportu i Rekreacji ) w Zduńskiej Woli. W swoim dorobku ma kilkadziesiąt pierwszoplanowych partii operowych, a m.in. Cho-Cho-San w "Madame Butterfly" G. Pucciniego, Lizy w "Damie Pikowej" Czajkowskiego, Donny Anny w "Don Govannim" Mozarta. Repertuar sopranistki poszerza muzyka kameralna i oratoryjna. Nagrała wiele audycji radiowych i telewizyjnych. Nagrała płytę "Arie i pieśni" z pianistką Bogną Dulińską, wydaną przez Polski Instytut Muzyczny z okazji Jubileuszu 60-lecia jego powstania.

Magdalena Femme

Urodzona w Zduńskiej woli, polska wokalistka muzyki pop. Związana z zespołem Ich Troje.

Wojciech Jagielski

Urodzony w Zduńskiej Woli. Dziennikarz radiowo-telewizyjny, specjalizujący się w prowadzeniu interaktywnych programów muzycznych i talk-show. Związany z zespołem Poparzeni kawą trzy, gdzie gra na perkusji.

Jan Jakubowski

Urodzony w Zduńskiej Woli.Aktor teatralny i telewizyjny, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (2013 r.). Związany z Teatrem Małym w Łodzi, w którym gra w „Dziełach wszystkich Williama Szekspira” r. W roku 2015 występował gościnnie na deskach Teatru Komedii Kuby Abrahamowicza w Bielsku-Białej. Jest aktorem istniejącej od roku formacji Impro Atak! i współtworzy osadzoną w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi Scenę Impro.

Jan Jankowski

Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser. Urodził się w Zduńskiej Woli w 1961 roku. Grał w Teatrze Rozmaitości w Warszawie i Teatrze Polskim we Wrocławiu. Występował również m. in. w : Teatrze Studio Buffo w Warszawie, Teatrze Dramatycznym i Syrena oraz w Teatrze Powszechnym w Łodzi oraz Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Pamiętamy go z roli Pawła Hanisza, w serialu "W labiryncie". Wielbiciele kina kojarzą jego osobę z filmami Krzysztofa Gradowskiego o Panu Kleksie, gdzie zagrał postać Komandora Maxa Bensona. Grał w: "Kryminalnych", "Pensjonacie pod Różą", czy "M, jak miłość".

Stanisław Klinger

1932 – 2015. Zduńskowolski Nikifor. Niezwykły zduńskowolanin. Pełen talentów i pasji. Na swoich rysunkach uwieczniał Zduńską Wolę. Współtworzył zduńskowolskie muzea. Za swoje zasługi dla kultury został uhonorowany m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Zasłużony dla Miasta Zduńska Wola, tytułem Zasłużony dla Miasta Zduńska Wola.

Małgorzata Kowalewska

Od wielu lat zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym oraz projektowaniem graficznym. W ostatnich latach swoją twórczość związała głównie z malarstwem akwarelowym. Głównymi tematami akwareli jest pejzaż, architektura, martwa natura. Większość jej dorobku artystycznego znajduje się w zbiorach osób prywatnych w kraju i za granicą. Członek Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Instruktor w Miejskim Domu Kultury w Zduńskiej Woli

Paweł Królikowski

Aktor filmowy i telewizyjny. Urodzony w Zduńskiej Woli. Tu wciąż mieszkają jego rodzice. Od 2016 roku ambasador kultury Zduńskiej Woli. Pamiętany z roli dziennikarza w serialu Czwarta władza (to rok 2004). Z roli charyzmatycznego, pełnego energii lekarza onkologa profesora Sławomira Starzyńskiego w serialu TVP2 Na dobre i na złe. A przede wszystkim z roli Kusego w bijącym wszelkie rekordy popularności „Rancza”. To za nią otrzymał w 2007 roku statuetkę „Melonika” dla najlepszego aktora komediowego na Festiwalu dobrego Humoru w Gdańsku. Telewidzowie mogli go oglądać również w roli nieugiętego policjanta Igora Rosłonia w serialu TVP2 PitBull, w roli zakamuflowanego gliniarza w serialu Fałszerze - powrót Sfory. Filmografia przy nazwisku Paweł Królikowski to kilkadziesiąt tytułów.

Rafał Królikowski

Aktor teatralny i filmowy. Urodzony w Zduńskiej Woli. Tu wciąż mieszkają jego rodzice. Od 2016 roku ambasador kultury Zduńskiej Woli. Rafał Królikowski jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Debiutem filmowym aktora była rola podchorążego w zrealizowanym w 1992 roku przez Andrzeja Wajdę "Pierścionku z orłem w koronie". W 1993 roku odebrał nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego.W komedii Tomasza Koneckiego i Andrzeja Saramownowicza Pół serio zagrał aż siedem ról, za które zdobył nagrodę pozaregulaminową za najlepszą rolę komediową na 25. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.W czarnej komedii Tomasza Koneckiego i Andrzeja Saramonowicza Ciało wystąpił w roli nieboszczyka. Pojawił się w teledysku zespołu T.Love do piosenki "Luźny Yanek", która pochodzi z komedii Juliusza Machulskiego Superprodukcja (2002), gdzie zagrał znanego krytyka filmowego, Yanka Drzazgę. Telewidzom znany jest seriali: Na dobre i na złe , M jak miłość , Tango z aniołem, Egzamin z życia i Teraz albo nigdy!

Maciej Kuźmiński

Tancerz, choreograf, pedagog i wykładowca. Jest autorem i koordynatorem merytorycznym projektów ‘Myśl Ruch Taniec !’ oraz kontynuacji – ‘Myśl Ruch Taniec !!’, w ramach których czołowi polscy pedagodzy pracują z młodzieżą. Projekt ‘Myśl Ruch Taniec!’, zrealizowany w Zduńskiej Woli, został wyróżniony jako przykład dobrych praktyk pedagogicznych na międzynarodowej konferencji Poznanie Poprzez Taniec w Teatrze Wielkim w Warszawie. Kuźmiński był również organizatorem i pedagogiem 5-ciu obozów tanecznych w Zduńskiej Woli w latach 2008-2010.

Andrzej Majewski

1956-2016.Jeden z najbardziej znanych i cenionych zduńskowolskich przedstawicieli środowiska kulturalnego. Wieloletni instruktor w Domu Kultury Lokator, reżyser, opiekun grup teatralnych.Andrzej Majewski był w ciągu swojego niezwykle twórczego życia twórcą i współtwórcą kilku teatrów i kabaretów. Związany był m.in. z Liceum Plastycznym, MDK, Wojewódzkim Domem Kultury i najdłużej, bo ponad 10 lat z Domem Kultury ,,Lokator".Vivarium to pierwszy teatr ruchu, o którym sam Majewski zawsze mówił, że go ukształtował (1983 – 1989). Związany również z Takim Teatrem, Dziwadłem, Takim Sobie Teatrem.Zdobywał z nimi wiele nagród i wyróżnień. W DK ,,Lokator" prowadził też Klub Wiedzy Teatralnej i Filmowej.

Justyna Majkowska

Piosenkarka, była wokalistka zespołu Ich Troje. Współpracowała z zespołem Erato. Jej solowe płyty to "Nie czekam na cud" (2004 r.) i "Zakochana od jutra" (2011 r.), która została nominowana do prestiżowej European Independent Album of the YearAward. W 2012 roku ukazała się płyta "...by starczyło czasu na miłość", z tekstami pracującego w Zduńskiej Woli ks. Marka Chrzanowskiego, na której wykonała kilka utworów, obok Małgorzaty Kożuchowskiej i Pawła Królikowskiego.

Małgorzata Mikołajczyk

Urodzona w Zduńskiej Woli w 1958 roku. Fotografka. Ciągle poszukuje nowych tematów i eksperymentuje z formą. Znajduje własne pejzaże w miejscach zupełnie nieoczekiwanych. Szuka raczej skojarzeń i wrażeń niż perfekcyjnego odwzorowania rzeczywistości. Dziennikarka Pisała do Foto-Kuriera i FOTO. Ostatnio w rodzinnym mieście z wystawą „Gdzieś” (2015 r.)

Katarzyna Nowak-Stańczyk

Urodzona w Zduńskiej Woli. Profesor doktor habilitowany, związana z Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Śpiewaczka operowa, sopranistka.W swojej karierze zaśpiewała ponad 1200 spektakli operowych. Za osiągnięcia artystyczne otrzymała nagrody: Prezydenta Miasta Zduńskiej Woli, dwukrotnie Prezydenta Miasta Bydgoszczy, Marszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego i dwukrotnie Nagrodę Rektora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W styczniu 2015 r. otrzymała order "Zasłużony dla kultury polskiej" od Prezydenta RP

Aleksandra Okrasa-Wachowska

Śpiewaczka operowa. Absolwentka zduńskowolskiej Szkoły Muzycznej. Artystka reprezentacyjnego zespołu artystycznego wojska polskiego.Debiutowała na scenie Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu w partii Noriny w operze „Don Pasquale”. Z Operą Poznańską odbyła tournee po Niemczech. Z Polską Operą Kameralną Kazimierza Kowalskiego nagrała operę „Don Pasquale”. Wystąpiła także w Teatrze Wielkim oraz w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Brała udział w gościnnych występach w Danii w „Gali Strauss” z Polską Operą Wrocław, a z Orkiestrą Reprezentacyjną Sił Powietrznych odbyła tournee po Francji. Ma na koncie uczestnictwo w wielu kursach wokalnych otrzymując dyplomy mistrzowskie od tak znakomitych śpiewaczek jak Renata Scotto czy KatiaRiciarelli. Za wybitne osiągnięcia artystyczne otrzymała statuetkę Złotego Dobosza i wyróżniona została przez Ministra Obrony Narodowej brązowym medalem "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny".

Andrzej Olejniczak

Jeden z najbardziej uznanych polskich saksofonistów jazzowych na arenie międzynarodowej, kompozytor i aranżer, wykładowca. Ma na koncie około 50 płyt. Od 30 lat mieszka w Hiszpanii. Urodził się w 1954 r. w Zduńskiej Woli.

Zbigniew Piotrowski
Balet. Związany z Teatrem Wielkim w Łodzi, Operetką Warszawską, Berlińskim Teatrem Rozrywki, Oberhausen.

Józef Rezler

1925-1993. Urodzony w Zduńskiej Woli. Skrzypek, altowiolista.Od 1950 roku współpracował z orkiestrą radiową. Jednocześnie koncertował jako solista i kameralista, nagrywał dla PR. Był członkiem zespołu E. Raabego. W 1956 został muzykiem Filharmonii Pomorskiej, gdzie pełnił funkcje koncertmistrza. Grał także w kwartecie FP (w składzie: E. Statkiewicz - I skrzypce, S. Roszak - II skrzypce, J. Rezler - altówka, Alfred Scholz - wiolonczela). Grał w zespole muzyki dawnej (późniejsza CB) na violi d'amore, doskonalił się w grze na tym instrumencie (jako jeden z dwóch muzyków w kraju).

Stanisław Syrewicz

Wychowany w Zduńskiej Woli. Kompozytor. Autor muzyki filmowej. Napisał muzykę do ponad trzydziestu spektakli teatralnych i wielu programów telewizyjnych. Współpracował m.in. z Zygmuntem Hubnerem i Adamem Hanuszkiewiczem.Pisał piosenki dla Marianne Faithfull, Diane Keaton, José Carrerasa, Yves Montand.Skomponował muzykę do ponad stu filmów współpracując z tak wybitnymi reżyserami jak John Frankenheimer, Ken Russell, Ferdinand Fairfax, Andrzej Żuławski, Jerzy Skolimowski. Za muzykę do filmu Stalin otrzymał prestiżową ACE AWARD w Stanach Zjednoczonych. Jego autorstwa jest „Śpiewać każdy może” (rewelacyjne wykonanie Jerzego Stuhra) czy „To nie ja byłam Ewą” (Edyta Górniak)

Andrzej Wawrzyniak

Artysta, poeta, autor tekstów, kompozytor. Z wykształcenia kulturoznawca-teatraolog, Od 1984 roku pracuje w Miejskim Domu Kultury w Zduńskiej Woli pracuje od 1984 r., gdzie przez wszystkie lata zajmował się przede wszystkim edukacją dzieci i szeroko rozumianym ruchem artystycznym. Specjalista w zakresie interpretacji piosenek. Współpracuje również z Klubem Literackim TOPOLA, głównie jako autor muzyki do tekstów poetów TOPOLI. Na swoim koncie ma wiele sukcesów, zarówno indywidualnych, jak i zdobytych z zespołami, które współtworzył: "Na Luzie", "Erato" oraz "Drużyna Wawrzyna". W 2004 roku ukazała się na rynku muzycznym płyta pt. "Nie czekam na cud" z autorskimi piosenkami Andrzeja Wawrzyniaka, Justyny Majkowskiej i zespołu ERATO. W 2012 roku wspólnie z Michałem Wiśniewskim wydał płytę z piosenką poetycką pt. "Sweterek", której jest autorem. Obecnie Andrzej Wawrzyniak prowadzi w Miejskim Domu Kultury Studio Piosenki oraz Klub Piosenki Artystycznej "A 'Priori", pracuje jako instruktor muzyczny i kierownik działu edukacyjno-artystycznego.