Dzisiaj jest: środa 23 października 2019        Imieniny: Marleny, Edwarda, Seweryna

Pisarze i poeci

Roma Alvarado-Łagunionok

Poetka. Zduńskowolanka. Ukończyła psychologię na UAM w Poznaniu. Jako literat wyrosła z Klubu Literackiego “Topola” w Zduńskiej Woli. Ma wydanych sześć książek poetyckich i prozatorskich, do tego doświadczenia publicystyczne i edytorskie. Należy do Związku Literatów Polskich. Wiceprezes Stowarzyszenia na rzecz Ochrony Krajobrazu i Dorobku Kultury Regionu Nadwarciańskiego. (Notka biograficzna z “Tak wędrując”) „W hamaku. Wiersze okolicznościowe i wybrane”.

Anna Andrych

Zduńskowolska poetka, współzałożycielka Klubu Literackiego Topola. W 2015 roku obchodziła Jubileusz 30-lecia pracy twórczej.Anna Andrych urodziła się i mieszka w Zduńskiej Woli, choć jej życiorys zawiera siedmioletni wątek poznański. Debiutowała w 1985 roku na łamach „Zielonego Sztandaru”. Prezentowała swoją twórczość w I programie Polskiego Radia, kilkakrotnie – w Radio Łódź i wielu rozgłośniach regionalnych. Współpracowała z pismem kulturalno – społecznym „Siódma Prowincja”(woj. łódzkie) i tygodnikiem ”Życie Zduńskiej Woli”. Publikowała w „Polityce”, „Akancie”, ”Gazecie Kulturalnej”, „Frazie”, „Poezji dzisiaj”, „Tyglu Kultury”, „Metaforze”, „Śladzie”, „Słowie Powszechnym”, „Wiadomościach Kulturalnych”, „Morzu i Ziemi”, „Integracjach”, „Kujawach i Pomorzu”, „Nad Wartą” i in.. Również – w prasie polonijnej Kanady, Wielkiej Brytanii i Norwegii. Jej wiersze były tłumaczone na kilka języków obcych, m.in. niemiecki, ukraiński, czeski, bułgarski, białoruski. W 1987 roku ukazał się arkusz poetycki „Kariatyda”, a następnie tomiki: „Jabłoń”(1991), „Do dna” – uznany najciekawszą książką roku 1996 na XIX Międzynarodowym Listopadzie Poetyckim w Poznaniu, „Ucieczka z Hadesu”(1998), „Rękawiczka”(2000), „Zanim wypłynie świt. . .”(2008). Wiersze Anny Andrych są zamieszczone w kilkudziesięciu almanachach i antologiach literackich. Jest laureatką ok.150 konkursów literackich (na przestrzeni 25 lat). Pisze również opowiadania, dostrzeżone w konkursach i drukowane w prasie. Nieobce są jej także takie formy wypowiedzi, jak fraszka i haiku. W 1987 roku była współzałożycielką Klubu Literackiego TOPOLA przy Miejskim Domu Kultury w Zduńskiej Woli. Za działalność w tym klubie oraz Zarządzie Klubu Pracy Twórczej przy WDK w Sieradzu otrzymała tytuł i odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”. Współpracowała ze Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS. Od 1999 roku należy do Związku Literatów Polskich – Oddział w Poznaniu.

Michał Bendkowski
Zduńskowolski poeta urodzony w 1962 w Zduńskiej Woli. Ukończył historie na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego. Debiutował na łamach tygodnika „Nad Wartą” w 1989 r. Swoje wiersze publikował miedzy innymi w „Sycynie”, „Frazie”, „Metaforze”, „Wiadomościach Kulturalnych”, „Głosie Wybrzeża”, „Gazecie Pomorskiej”, „Kronice Beskidzkiej”, „Akancie”, „Siódmej Prowincji” i innych. Jest laureatem ponad 65 nagród w ogólnopolskich konkursach literackich i poetyckich m.in.:    I nagrody OKP im. W. Olszewskiego w Bełchatowie, I nagrody w OKP w  Bielsku Białej, I nagrody w IV OKP „Autoportret Jesienny” w Krotoszynie, II nagrody  „O Herb Miasta Chrzanowa”, Nagrody Głównej Prezesa ZO ZNP w Białymstoku w OKP „O Buławę Hetmańską” i wielu innych. Wydał 5 tomików wierszy: „Jak liście z drzew odpadamy” (1995), „Na krawędzi jutra” (1996), „Eden outsiderów” (1996), „Goniąc Nereidy” (1999) i „Wątpię, szukam, wierzę” (2003). Wiersze Michała Bendkowskiego są również zamieszczone w bardzo wielu almanachach i antologiach poetyckich, prezentował je również na antenie Radia Łódź. W Klubie Literackim „Topola” działał czynnie w latach 1989-2004,  był członkiem Klubu Pracy Twórczej w Sieradzu, współzałożycielem i członkiem interdyscyplinarnego Klubu Twórczej Pracy „Bez Aureoli” w Domu Kultury „Lokator”. Juror w konkursach „Jestem, czuję myślę” i „O Laur Topoli”.  Od 2001 roku członek Związku Literatów Polskich. W 2002 roku odznaczony przez Ministra Kultury odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”.

Ks. Marek Chrzanowski

Poeta, Orionista. Do tej pory ukazało się dziewięć tomików jego poezji: W promieniach nocy (1996), Niebo i chleb powszedni (1997), Dziwne Boga Ogrody (2000), ...i światłem stanie się mrok (2004), Krajobrazy miłości ( 2005), Ślady na sercu (2006), Diamenty i łzy (2008), Dotykanie BŁĘKITU (2011), Szafirowe jeziora (2014). W 2010 r. ukazał się zbiór opowiadań "Szukając Miłości". W 2011 r. zostały wydane rozważania na temat cotygodniowych i świątecznych czytań liturgicznych w roku A pt.: Kołysanie Słowa, kolejne dwie części rozważań na rok liturgiczny B i C ukazały się w 2012 r. W grudniu 2011 r. została wydana płyta z wierszami ks. Marka w wykonaniu Pawła Królikowskiego. Niedługo potem Paweł Królikowski wraz z Małgorzatą Kożuchowską nagrali płytę z wierszami ks.Marka pt. "By starczyło czasu na miłość". Trzecia płyta z poezją ks. Marka ukazała się w listopadzie 2012 r. Kompozytorem muzyki oraz wykonawcą śpiewu jest pan Jakub Tomalak, płyta nosi tytuł 12 oddechów. W 2013 r. został wydany zbiór medytacji dla kobiet pt.: Odbijam się w Twoich oczach - Jestem! W 2014 r. wydano rozważania pt.: Nasze krzyżowe drogi. Rok 2015 zaowocował w wydanie nowej płyty z wierszami "Miłość jest...", tym razem w interpretacji młodego pokolenia znanych polskich aktorów. W grudniu 2015 został wydany zbiór opowiadań "Ślady Miłości" - dopełnienie książki "Szukając Miłości". W 2016 r. ukazała się powieść „Spotkaliśmy się za wcześnie”. Ks. Marek Chrzanowski należy do Związku Literatów Polskich.

Maria Magdalena Człapińska

Zduńskowolanka. Poetka. W roku 1986 zadebiutowała na łamach tygodnika „Nad Wartą”. Swoje wiersze, opowiadania, teksty krytyczne publikowała później w prasie regionalnej i ogólnopolskiej, a także w wielu antologiach i almanachach literackich. Wydała arkusz poetycki „Pejzaże” (1989) oraz opowiadania: „Z nurtem rzeki” (1992), „Matki i córki” (1994), „Bez retuszu” (1998). Jest laureatką regionalnych i ogólnopolskich konkursów literackich. Była związana z Klubem Literackim „Topola”. Należy do Związku Literatów Polskich, jest też członkiem, a od 2003 r. sekretarzem Zarządu Głównego Unii Polskich Pisarzy Lekarzy. W jej wierszach dominuje łagodna, wyrozumiała refleksja nad światem, gdzie nawet to co boli - jest wybaczone, usprawiedliwione, oswojone. Taka postawa poetki wywodzi się z jej głębokiej religijności, która niesie afirmację i zgodę, pomimo, że wszystko ma swoje znaczenie, swoją rolę, sens - wystarczy tylko wierzyć aby je odnaleźć. To poezja dająca spokój i pociechę, pełna subtelnego wdzięku.(tekst: Bernard Cichosz)

Janusz Teodor Dybowski

1909-1977 polski dramaturg i prozaik urodzony w Zduńskiej Woli. Był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli. We wrześniu 1980 roku, z inicjatywy TPZW odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą pisarzowi na budynku, w którym się urodził przy ul. Złotnickiego 13. Janusz Teodor Dybowski jest autorem m.in. "Wieży czarnej księżniczki" i "Sagi grodu nad Prosną".W latach 1937-1939 był bibliotekarzem w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu. W trakcie wojny pracował jako redaktor, bibliotekarz i asystent na uniwersytetach w Brukseli i Fryburgu. Po powrocie do kraju był kierownikiem literackim teatrów w Poznaniu, Rzeszowie i Koszalinie. W Olsztynie był kierownikiem artystycznym Teatru im. Stefana Jaracza. Uczestniczył również w powstaniu oddziału olsztyńskiego Związku Literatów Polskich w 1955 r. Współpracował z miejscową prasą. Debiutował w 1929 r. jako prozaik na łamach prasy. Znany jest z powieści historycznych – niektóre z nich są poświęcone tematyce pruskiej, np. Hołd pruski (1964), Gorące wici (1962) i powieści dla młodzieży, jak Światło nad Helladą (1963), Ocalenie Syrakuz (1966), Bunt Paryża (1970) czy Listopadowa zawierucha (1976). Był również dramaturgiem, autorem sztuk scenicznych - w trakcie pobytu w Olsztynie, na deskach Teatru im. Stefana Jaracza, odbyły się trzy prapremiery jego sztuk: Zapora (1949), Kościuszko w Berville (1950) i Narodziny poety (1956). Pisał również wiersze, nowele i słuchowiska radiowe.

Jerzy Bogumił Kozłowski

1930-2010. Pisarz, regionalista. Jego dorobek pisarski Roman Tomaszewski, autor książki „Jerzy Kozłowski. Twórczy hetman”, dzieli na 7 działów tematycznych: turystyka, harcerstwo, kultura i sprawy społeczne, kolekcjonerstwo, kultura fizyczna i sport, biografie i monografie. Jerzy Kozłowski był korespondentem "Dziennika Łódzkiego" i Rozgłośni Polskiego Radia w Łodzi. Publikowanie spraw Zduńskiej Woli rozpoczął w 1950 r. właśnie jako korespondent „Dziennika Łódzkiego”.Często powtarzał: „Jeżeli nie zostałeś wieszczem narodowym, bądź chociaż przydatnym w swej gminie”. Jest autorem 25 publikacji książkowych. Kilkudziesięciu artykułów, esei i pomniejszych folderów. Jego wieloletnim dorobkiem i ukoronowaniem pracy kronikarskiej było wydanie w 2010 r. albumu "Opowieści z miasta nad Brodnią". Za wieloletnią pracę społeczną odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim OP, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Odznakami Zasłużonego Działacza: Kultury, Sportu, Turystyki, TKKF, PTTK, PEZLA, Ziemi Łódzkiej i sieradzkiej. Ponadto Złotym Pierścieniem Kolekcjonerów Polskich i szablą zduńskowolskiego kolekcjonera. Z jego dorobku m.in.: „Chłopcy a hoj!!!” (1997), „Dokumenty i znaki Zduńskowolskiej Kultury część I”, „Dokumenty i Znaki Zduńskowolskiej Kultury część II” pod tytułem „To właśnie o nas te słowa” (2000 r.) i część III pod tytułem „Tradycje muzyczne Zduńskiej Woli i okolic”, „Bicyklem na Cygę” (1996 r.), „Pasja nasza lekka atletyka” (2003 r.), „Zduńskowolanie w walce o niepodległość” w serii „Pasje-losy-kariery” (2005 r.)

Walentyna Anna Kubik

Urodzona w 1945 r. Zbiorek wierszy „Chodź za mną”.

Lilla Latus

Mieszka i pracuje w Zduńskiej Woli. Autorka wierszy, piosenek, artykułów, recenzji. Debiutowała w 1987 roku jako autorka fraszek.  Wydała siedem tomików wierszy. "List" nakładem Stowarzyszenia Literackiego im. K.K.Baczyńskiego w Łodzi (1993), uznany przez Międzynarodowy Kongres Poetów "Arcadia" w Lublinie za najciekawszy debiut poetycki roku; "Siódme morze niepokoju" - wydany przez Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli, Klub Literacki "Topola" (1995); "Z koronki i kurzu" - wydany przez Centrum kultury i Sztuki Województwa Siedleckiego (1997); "Zapach dotyku" - wydany z funduszy Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego w Sieradzu i Ministerstwa Kultury i Sztuki (1998), uznany przez XXI Międzynarodowy Listopad Poetycki w Poznaniu za najciekawszą książkę poetycką roku; "Kochanie" - w Wydawnictwie "Miniatura", Kraków (2001) - zbiór erotyków ze wstępem Ernesta Brylla. "Psia Krew" - wydany w 2004 roku przez Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Krajobrazu i Dorobku Kultury Regionu Nadwarciańskiego; "Jutro to najpiękniejszy dzień tygodnia" - wydany w 2008 roku (Wydawnictwo Nowy Świat, Warszawa) ze zdjęciami Marka Hamery. Jest laureatką kilkudziesięciu ogólnopolskich konkursów poetyckich. Należy do kilku organizacji skupiających twórców literatury, m.in. do Związku Literatów Polskich, łódzkiego Stowarzyszenia Literackiego im. K.K.Baczyńskiego, sieradzkiego Klubu Pracy Twórczej oraz Klubu Literackiego "Topola" w Zduńskiej Woli.

Bogdan Ostromęcki

1911-1979 poeta i eseista, tłumacz, członek Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli. Wieloletni kierownik redakcji audycji poetyckich w Polskim Radiu. Autor refleksyjnych wierszy, nawiązujących do historii, tradycji kulturowej i religijnej. Autor szkiców literackich "Lirnicy, trubadurzy i tyrteje" (1973 r.) oraz "Laury i piołuny" (1974 r.). Pisał również dla dzieci i młodzieży. Tworzył słuchowiska radiowe, tłumaczył działa Jules'a Laforgue'a i Charles'a Peguya.

Leon Pietrzykowski

1912-1952. Teatrolog, zduńskowolanin. Przyjaciel Jerzego Szaniawskiego.

Tomasz Pohl

Poeta, eseista, autor tekstów piosenek, prozaik, publicysta, krytyk, animator kultury. Autor tekstów poetyckich i piosenek, ale również esejów oraz różnorodnych form prozatorskich. Debiutował w okresie studiów na łamach tygodnika "Młoda Polska" (1991). Juror konkursów literackich (m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Jerzego Szaniawskiego oraz Regionalnego Konkursu “O Laur Topoli” i „Morze, nasze morze”). Laureat licznych ogólnopolskich konkursów literackich. Jest współautorem pierwszego kaszubskiego Misterium Męki Pańskiej powstałego w roku 2002 (Album "Droga" dokumentujący Misterium ukazał się w roku 2007 i zbiegł się z premierą telewizyjną widowiska, pomysłodawcą Misterium jest Wojciech Rybakowski, zaś muzykę napisał kompozytor i jazzman Cezary Paciorek). W sferze piosenkopisarstwa autor jest m.in. finalistą i zwycięzcą konkursu "Pióro Poetów 2007" organizowanego przy okazji Festiwalu Twórców Polskiej Piosenki we Wrześni. Do nagrodzonego utworu "Woła Cię Los" muzykę skomponował Mieczysław Jurecki, zaś do drugiej piosenki artysty, która brała udział w finale (utwór "Jeden Dzień, Jeden Sen) muzykę tworzył Szymon Szafraniak. Ponadto jest autorem słów widowiska "Kartki z Katynia" (premiera w Teatrze im.W. Gombrowicza w Gdyni 2010), oraz widowisk o generale "Nilu" i innych. Jako poeta zaliczony został do nurtu autentyzmu przez krytyka Ziemowita Skibińskiego, przy okazji poetyckiego debiutu książkowego ("Punkt Widzenia" 1998). Jednak jego twórczość z racji różnorodności tematycznej (wiersze publicystyczne, filozoficzne, liryczne, erotyki, poezje religijne) wymyka się jednoznacznemu zaszufladkowaniu. Od roku 1996 był związany z Klubem literackim "Topola", jednak od lat tworzy na peryferiach wszelkich grup literackich i nie jest związany z żadnym artystycznym czasopismem.

Feliks Rajczak

Poeta, satyryk, prozaik, krytyk literacki, publicysta, redaktor wydawnictw regionalnych, edytor, działacz kulturalny. Pracował m.in. jako nauczyciel języka polskiego w technikum mechanicznym, dyrektor Spółdzielczego Domu Kultury w Sieradzu, wicedyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Sieradzu. Mocno związany z Towarzystwem Przyjaciół Zduńskiej Woli (był jego sekretarzem).Jego twórczość obejmuje tomy poetyckie: Gołąb i jabłko, wrzesień 1967. (IW PAX), Źrenica, listopad 1967. (KKMP przy ZG ZMW i LSW), Jednostki uśmiechu, 1974. (Wydawnictwo Łódzkie), Ósmy świt, 1977. (Wydawnictwo Łódzkie), Dedykacje, wrzesień 1977. (Wydział Kultury UM w Zduńskiej Woli), Ballada o łęgach, 1978. (LSW), Ambaje, 1983. (Wydawnictwo Łódzkie), Fraszki frywolne, 1984. (Wydział Kultury UM w Zduńskiej Woli), Sieradzkie fraszki i limeryki, 1984. (WBP w Sieradzu), Wrota, 1985. (LSW), Ekslibrisy i epitafia, 1993. (Wydawnictwo Łódzkie), Powiało dawnym życiem, 2007. (Biblioteka Topoli, pozycja 18)

Tomasz Stolecki

Urodził się w 1977 r. Autor tomiku "Z tarczą słowa" wydanego przez Miejski Dom Kultury w ramach Klubu Literackiego Topola (Biblioteka "Topoli", poz. 16, 2005 r.).

Jerzy Szaniawski

1886-1970. Dramatopisarz, eseista. Patron Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zduńskiej Woli. To właśnie tu, dzięki zduńskowolaninowi Leonowi Pietrzykowskiemu zachowało się wiele materiałów pisarza, w tym rękopisy jego sztuk teatralnych. Jego najważniejsze dramaty sceniczne to: Murzyn (1917), Papierowy kochanek (1920), Ewa (1921), Lekkoduch (1923), Ptak (1923), Żeglarz (1925), Adwokat i róże (1929), Fortepian (1932), Most (1933), Dwa teatry (1946), Kowal, pieniądze i gwiazdy (1948), Chłopiec latający (1949), Łuczniczka (1959), Dziewięć lat (1960)

Zbigniew Szpakowski

1951 – 2001 Pierwszy prezes Klubu Literackiego "Topola". Lekarz i poeta. Wydał arkusz poetycki „Parapareza”, zbiorku poetyckiego „Jodła”. Wieloletni radny Rady Miasta Zduńska Wola.

Roman Tomaszewski

1963-2013 poeta, malarz, animator kultury. współzałożycielem Klubu Literackiego „Topola” w 1987 r. Wiceprezesem Stowarzyszenia Promocji Sztuki „Mrowisko”(1993-1994 r.). Pełnił funkcję Prezesa Stowarzyszenia Na Rzecz Aktywności Twórczej w Plenerze – „Felix”. (1995-1999 r.) Organizacja współpracowała ze Stowarzyszeniem Na rzecz Osób Niepełnosprawnych organizując konkursy plastyczne w plenerze. W roku 1998 założył i prowadził do 2008 r. interdyscyplinarny Klub Twórczej Pracy „Bez Aureoli” w Domu Kultury „Lokator”, organizował i jurorował w konkursach „Jestem, czuję, myślę”, „ O laur Topoli”, Przewodniczący Jury w konkursie poezji im. Jana Zdziewojskiego w Łasku. Pomysłodawca i prowadzący Zduńskowolski Parnas Literacki w ramach Klubu Literackiego Topola przy MDK w Zduńskiej Woli. Był autorem opracowań graficznych i ilustracji książek poetyckich, plakacistą, fotografikiem, rzeźbiarzem, metaloplastykiem, szlifierzem kamieni szlachetnych. Jego obrazy znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą ( USA, Chiny, Francja, Anglia). Roman Tomaszewski był członkiem Związku Literatów Polskich oddział Warszawski. Odznaczony przez Ministra Kultury odznaką „Zasłużony działacz Kultury”(1997r). Współpracował jako dziennikarz z redakcjami prasy lokalnej i regionalnej (Życie Zduńskiej Woli, Goniec, Nad Wartą, Raport, Echo, Siódma Prowincja, Informator Lokator). Drukował wiersze w w/w prasie oraz w - Tyglu kultury, Krzywym Kole Literatury, Gazecie Wyborczej, Gazecie Kulturalnej, Siódmej Prowincji. Redaktor tomów poetyckich wydawanych przez Klub Twórczej Pracy „Bez Aureoli”. Klub Literacki „Topola”. W roku 2008 za działalność kulturotwórczą i promocję powiatu otrzymał medal „Zasłużony dla Powiatu Zduńskowolskiego”. W październiku tego roku otrzymał Medal „Zasłużony dla Miasta Zduńska Wola”. Autor siedmiu książek poetyckich: Szukam Inez (Biblioteka Siódmej Prowincji, Sieradz 1993r., Bębenek (Stowarzyszenie Promocji Sztuki Mrowisko 1994r.), I Pan Bóg zamyka oczy (Biblioteka Siódmej Prowincji, Sieradz 1997r.), Szukam Inez – ciąg dalszy (Biblioteka Topoli, Klub Literacki Topola, Zduńska Wola 1999), Sonety o miłości niezupełnie współczesne - czyli Inez odnaleziona (Wydawnictwo Miniatura, Kraków 2001r.), Inez impressionata (Klub Twórczej Pracy Bez aureoli, Zduńska Wola 2005r.), Afekty z krainy wydziedziczenia (Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2008r.)

Barbara Tyszkiewicz

Zduńskowolska poetka i plastyczka. Wydała dziewięć tomików poezji.

Tadeusz Zawadowski

Poeta, redaktor, krytyk literacki; od 1981 roku mieszka w Zduńskiej Woli, gdzie współtworzył Klub Literacki „TOPOLA”, którego jest nieformalnym liderem i redaktorem większości wydawnictw ( w tym serii wydawniczej Biblioteka TOPOLI ) oraz interdyscyplinarny Klub Twórczej Pracy „BEZ AUREOLI”. Jest również członkiem Związku Literatów Polskich.Laureat ponad 200 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów literackich. W roku 1997 Niezależna Fundacja Popierania Kultury Polskiej POLCUL FOUNDATION w Sydney (w kapitule zasiadali m.in. Jerzy Giedroyć, Gustaw Herling – Grudziński. Jan Nowak – Jeziorański) uhonorowała go swoją nagrodą za działalność kulturotwórczą. Debiutował wierszami na łamach tygodnika Radar. Jest autorem ponad 800 publikacji w ogólnopolskiej i zagranicznej prasie literackiej, m.in. w: Wyspie, Wiadomościach Kulturalnych, Tygodniku Kulturalnym, Odgłosach, Okolicy Poetów, Poezji Dzisiaj, Pracowni, Frazie ,Lekturze, Sycynie, , Metaforze, Dykcji, Arkuszu, Arytmii, Akancie, W Kręgu Literatury, Gazecie Kulturalnej, Kujawach i Pomorzu, Toposie, Gazecie Wyborczej, Magazynie Literackim, Przeglądzie Artystyczno – Literackim, Pograniczach, Śladzie, Studium, Autografie, Kozimrynku,, Szafie, Znaj, Latarni Morskiej, Horyzontach oraz serbskich BalkanskiKnjiżevniGlasnik , Svitak i Akt oraz w słoweńskim Locutio. Swoje wiersze i teksty krytyczne publikował w ponad stu siedemdziesięciu antologiach literackich. Były tłumaczone na języki: rosyjski, chorwacki, serbski, słoweński i angielski. Wydał tomiki poetyckie: Fotoplastikon (1987), Witraże ( 1991), Demony ( 1992), Przedrośla ( 1994), Listy z domu wariatów ( 1995), O Elizabeth, Berenice i jeszcze innych kobietach (1997), Krajobraz z kroplą w tle (1997), Lustra strachu ( 2000), Ścieżka obok raju (2005), Między horyzontami , (2006)Powrót do domu wariatów (2007), Listy i cienie (2011).