Dzisiaj jest: środa 23 października 2019        Imieniny: Marleny, Edwarda, Seweryna

Jan Paweł II

Urodził się 8 maja 1920 roku w Wadowicach w Małopolsce, ochrzczony jako Karol Józef Wojtyła. W 1938 roku zdał egzamin dojrzałości i rozpoczął studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. II wojna światowa przerwała jego studia. W 1942 roku Wojtyła wstąpił do tajnego seminarium duchownego. Studia teologiczne ukończył w 1946 roku i jeszcze tego samego roku udał się do Rzymu, aby tam kontynuować studia doktoranckie. Po powrocie do Polski piął się po kolejnych szczeblach stopni naukowych, aby w 1957 roku rozpocząć pracę w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Krakowie oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Mając 38 lat, Karol Wojtyła został najmłodszym polskim biskupem. W 1964 roku został arcybiskupem metropolitą krakowskim. W 167 roku został nominowany przez papieża Pawła VI na kardynała. Jego pozycja w Kościele umacniała się. Odbywał podróże do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii i Republiki Federalnej Niemiec, zdobywał coraz mocniejsze względy w Watykanie.

Po śmierci Pawła VI i krótkim pontyfikacie Jana I, konklawe w głosowaniu 16 października 1978 roku wskazało na nowego papieża Karola Wojtyłę. Polak przyjął imię Jan Paweł II.

Jako papież ośmiokrotnie odwiedzał ojczyznę z oficjalnymi pielgrzymkami. W końcu lat 70. i na początku 80. XX wieku papież był inspiracją ruchów wolnościowych w Polsce, żywo angażował się i wspierał „Solidarność” i jej liderów. W 1981 roku przeżył zamach na swoje życie, kiedy został postrzelony przez Alego Agcę na placu św. Marka w Watykanie.

Do śmierci 2 kwietnia 2005 roku stanowił autorytet moralny i źródło inspiracji nie tylko dla Polaków ale milionów ludzi na całym świecie.

W 2000 roku za wytrwałą walkę o poszanowanie praw człowieka oraz ustanowienie św. Maksymiliana Marii Kolbego patronem Zduńskiej Woli otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Zduńskiej Woli. Pomnik Jana Pawła II stoi w Zduńskiej Woli w centrum miasta, u zbiegu Al. Kościuszki i ul. Łaskiej.